BEDFORD & COUNTY AC  2016




Vitality London 10k, Monday 30 May 2016


10 Darren Deed 30:22, 21 James Bellward 30:44, 42 Luke Humphreys 32:20, 62 Alex Bellew 32:57, 95 Charrlie Palmer 33:32, 129 Huw Lobb 34:21, 178 Craig Emmerson 35:16, 256 (21) Alice Burgin 36:11, 266 (24) Natasha Peters 36:20, 738 Ellen Garraway (110) 40:41.


National Youth Development League, Upper Division SW1 Aldershot, Sat 28 May 2016


Our U20’s & U17’s won their second successive league match with 770 points just ahead of Team South Bucks 763 points.

Mu20 100m 5 Matthew Simpson U17 11.6, Mu20 200m 4 Matthew Simpson U17 23.5, 4 Dominic Menzies 25.4, Mu20 400m 3 Callum Mullins 58.8, 1 Dominic Menzies 57.4, Mu20 800m 2 Callum Mullins 2:10.2, Mu20 1500m 1 Ryan Ward 4.10.7, Mu20 3000m 1 Sam Barton 9.50.5, Mu20 110mH 5 Ryan Kennerly 21.0, Mu20 2000m SC 2 Sam Barton  7.03.5, 1 Dominic Menzies  7.23.5, Mu20 Discus Throw 2 Joe Rogers 31.19, 1 William Kerr 26.86, Mu20 Hammer Throw 1 Joe Rogers 53.88, 1 William Kerr 41.80, Mu20 Javelin Throw 1 William Kerr 28.64, Mu20 Shot Putt 3 Joe Rogers 9.29, Mu20 Long Jump 2 John Mojobo 6.75, 4 Ryan Kennerly 4.55, Mu20 Triple Jump 3 John Mojobo 11.13, Mu20 High Jump 1=John Mozobo 1.60,  Mu20 Pole Vault 1 Tyler Seagar 4.20, Mu17 100m1 Nathan Cox 11.2 1 Daniel Ashiru 11.7, Mu17 200m 2 Nathan Cox 23.1, 1 Lewis Smith 23.6 Mu17 400m 3 Lewis Smith 53.7 4, Rhys Barton 65.6, Mu17 800m 2 Josh Rogers, 2.12.0 3 Jake Willis 2.17.5, Mu17 1500m 2 Jamie Viney 4.24.6, Mu17 3000m 4 Oliver Davies 10.45.5, 3 Rhys Barton 11.31.5, Mu17 100mH 1 Finlay Castledine 17.1, Mu17 1500mSC 2 Jamie Viney 5.18.8, 2 Rhys Barton 6.11.0, Mu17 Discus 3 Fraelias Mienambolu 18.76, Mu17 Javelin 2 Josh Rogers 37.67, 1 Jamie Viney 36.73, Mu17 Shot Putt 4 Fraelias Mienambolo  9.19, 1 Josh Rogers 7.16, Mu17 Long Jump 4 Fraelias Mienambolo 4.91, Mu17 Triple Jump 2 Dan Ashiru 10.79, 2 Jake Willis 10.67, Mu17 High Jump 2 Finlay Castledine, 1.75, 1 Frankie Johnson 1.50, Mu17 Pole Vault 1 Frankie Johnson 4.30.

Wu20 100m 2 Octavia Cavill  13.1, Wu20 200m 2 Lauren Russell  25.6, 1 Mia Chapman 25.6, Wu20 400m 1 Lauren Russell 59.2, 3 Caitlin Blackwell 75.3, Wu20 800m 3 Diane Chalmers 2.34.9, Wu20 1500m 1 Diane Chalmers 5.16.7, Wu20 400mH 4 Diane Chalmers 76.0, Wu20 1500mSC 4 Diane Chalmers 5.57.5, Wu20 Discus 4 Holly Brown 22.42, 4 Caitlin Blackwell 13.87, Wu20 Javelin 2 Octavia Cavill 29.85, 1 Caitlin Blackwell 20.11, Wu20 Shot Putt 2 Octavia Cavill 9.51, 2 Caitlin Blackwell 7.06, Wu20 High Jump 1 Octavia Cavill 1.65, Wu20 Pole Vault 1 Holly Brown 3.41, Wu17 100m 3 Grace Pountney 12.9, 5 Jessica Crabb 13.4, Wu17 200m 4 Grace Pountney 26.9, 5 Elena Bowle 28.7, Wu17 300m 5 Jennifer Abbot 44.6, 4 Roisin Gittins 49.8, Wu17 800m 3 Megan Middleton 2.30.0, 3 Roisin Gittins 2.37.1, Wu17 1500m 3 Sinead Stovell 5.14.0, 3 Ashleigh Hyde 5.38.8, Wu17 80mH, 5 Elena Bowle 14.0, 2 Lottie Robinson 14.7, Wu17 1500mSC 2 Sinead Stovell 6.42.7, Wu17 Discus 5 Megan Kavanagh 13.53, Wu17 Javelin  5 Katie Jeffery 12.97, Wu17 Shot Putt  Megan Kavanagh 9.27, Wu17 Long Jump 4 Katie Jeffery 4.37, 2 Lottie Robinson 4.30, Wu17 Triple Jump 5 Katie Jeffery 8.91, 2 Lottie Robinson 8.76

Wu17 4x100m Relay 5 57.3 1 Megan Kavanagh, 2 Lottie Robinson, 3 Katie Jeffery, 4 Sinead Stovel.    

Wu20 4x100m Relay 1 50.8 1 Mia Chapman 2 Lauren Russell, 3 Grace Pountney, 4 Octavia Cavill.

Mu17 4x100m Relay 1 47.6 1 Alex Smith, 2 Matthew Simpson, 3 Fraelias Obed, 4 Daniel Ashiru.

Wu17 4x300m Relay 4 3.07.9 1 Jessica Crabb, 2 Elena Bowle, 3 Jennifer Abbot, 4 Roisin Gittins.

Wu20 4x400m Relay 3 4.44.9 1 Diane Chalmers, 2 Caitlin Blackwell, 3 Ashleigh Hyde, 4 Megan Middleton.   

Mu17 4x400m Relay 1 3.41.6 1 Nathan Cox, 2 Jamie Viney, 3 Josh Rogers, 4 Lewis Smith.     

Mu20 4x400m Relay 2 3.51.8 1 Callum Mullins, 2 Ryan Ward, 3 Dominic Menzies, 4 Sam Barton.


UK Javelin Carnival, Loughborough, Sat 28 May 2016 Robson Angell U20 48.50m, Jack Swain 60.73m

BIG Jumps Fest Bedford, Saturday 28 May 2016 High Jump Daniella Haskins 1.68m, Long Jump John Mazobo 6.38m, Kiera Riddingius 5.47m, shot 12.09m

BMC Grand Prix, Watford Saturday 28 May 2016

1500m Michael Harrison 4:02.32, Ben Davies U20 3:52.50m, Jack Douglas 3:55.77, Tabatha Walford U17 4:40.75 800m Lucy James 2:11.77, 5000m John Eves 15:17.13, James Hoad 14:50.83, Matt Janes 15:03.61

Bedford District Schools - some good performances although times are not accurate enough for PB’s Here

BMC Races, Tipton Tuesday 24 May 2016 - 800m Jamie Webster U15 2:08.5, 1500m Alice Burgin 4:39.2


Loughborough International, Sunday 22 May 2016

Josh Cox was selected for the 4x100m England relay squad and also competed as an individual in the meeting. 100m 10.69, 200m 21.54.  Jack Swain competed in the Javelin and threw a PB distance of 62.96m he has now increased his PB by over 4m this year. This comes from Po10 and the EA website, any further information is always welcome.


Night of 10000’s, Highgate, Saturday 21 May 2016

Jack Goodwin 29:52.6, Will Mackay 30:33.6, James Hoad 30:46.6, Rebecca Murray 34:20.8.


National Youth Development League, Southern Central 1, Bedford, Sat 21 May 2016


Provisional results gave the Bedford Young athletes another  convincing win yesterday by over 230 points.

1 Bedford & County AC 770.5, 2 Chiltern Harriers 531.5 3 Vale of Aylesbury AC 521.5. Full Results

The girls had 11 A string wins, 10 B string wins and 21 Pbs.

Bu15 100m 1 Raphael Bouju 11.74, 4 Kameron Puran 12.68, Bu15 200m 1 Raphael Bouju 24.19, 1 Ashley Evans 24.77    

Bu15 300m 2 Ashley Evans 38.87, 1 Kieran Gayle 39.80, u15 800m B  2 Kiro Bakcha 2.36.78  

Bu15 1500m  4 Andrew Worral  4.43.55, 2 Owen Brownston 4.49.66, Bu15 80mH 2 Stephen Simmons 12.34, 2 Will Hall 14.6     

Bu15 Discus Throw 3 Tom Lichfield 28.12, 1 Stephen Simmons 24.05, Bu15 Hammer Throw 1 Tom Lichfield, 36.55 1 Kiro Bakcha 10.67    

Bu15 Javelin Throw 1 Liam Holland  42.20 1 Ryan Jessop 29.56, Bu15 Shot Putt 1 Tom Lichfield 11.23, 1 Kieran Gayle 11.05

Bu15 Long Jump 1 Raphael Bouju 5.92, 1 Joel Ametume 5.31, Bu15 High Jump 5 Liam Holland 1.40 1 Will Hall 1.40,

Bu13 100m 3 Alex Ayale 13.48, 2 Dj Abinye 14.25, Bu13 200m 2 Alex Ayaale  28.74, 1 Dj Abinye 29.32    

Bu13 800m 2 Oduka Fentelman 2.27.78, 1 Max Hanford 2.32.96, Bu13 1500m 3 Zena Saez 4.59.32, 1 Alex Alston 5.06.20  

Bu13 75mH 1 Max Hanford 16.07, 1 Alex Alston 14.96, Bu13 Javelin 1 Nathan Lichfield 26.19, 1 Udoka Fentelman 23.13    

Bu13 Shot Putt 1 Alex Ayale 8.14, 1 Nathan Lichfield 6.60, Bu13 Long Jump 2 Udoka Fentelman, 4.42 1 Spencer Taylor 4.13

Bu13 High Jump 2 Alex Alston 1.25, 1 Max Hanford  1.15.     

Gu15 100m 2 Iona Newbegin 13.27, 1 Tia Blackman 13.39, Gu15 200m 1 Iona Newbegin 27.47, 2 Tia Blackman 27.80    

Gu15 300m 8 Caitlin Webster 48.40 8 Darcy Button 51.49, Gu15 800m 7 Lucy Keith 2.35.51, 1 Holly Hodgskinson 2.30.41

Gu15 1500m 1 Tia Wilson 4.51.26, 1 Rose Abbott 5.08.89, Gu15 75mH 1 Romina Johnson 12.40, 1 Alex Arnold, 13.19    

Gu15 Discus Throw 1 Kenyeh Soyei 18.30, 1 Cliona Blackwell 17.61, Gu15 Hammer Throw 1 Cliona Blackwell 22.57  

Gu15 Javelin Throw 3 Cliona Blackwell, 24.43 1 Lucy Dixon 18.50, Gu15 Shot Putt 1 Kenyeh Soyei 8.28, 1 Alex Arnold 7.87

Gu15 Long Jump 3 Romina Johnson 4.30, 4 Alex Arnold 3.99, Gu15 High Jump 3=Caitlin Webster 1.35, 1 Kenyeh Soyei 1.35

Gu15 Pole Vault 1 Holly Nichols 2.30

Gu13 75m 3 Etienne Maughan 10.73, 4 Ellie Davies 11.07, Gu13 150m 3 Jasmine Ferguson 21.64, 1 Tasharna Antoine 21.96    

Gu13 800m 2 Ruby Abbott 2.38.4, 3 Olivia Corner 2.49.30, Gu13 1200m 2 Sofia Perusko 4.04.07, 2 Natalie Simmons 4.18.26

Gu13 70mH 1 Ruby Green 12.50 1 Etienne Maughan 13.47, Gu13 Javelin Throw 3 Erin Thompson 12.11 2 Caitlin Goudie 11.81    

Gu13 Shot Putt 1 Caitlin Goudie 6.88, 1 Millie McFadyen 6.59, Gu13 Long Jump 2 Erin Thompson 4.06, 2 Etienne Maughan 3.73     

Gu13 High Jump 1=Erin Thompson 1.25, 4 Caitlin Goudie 1.10,

Gu13 4x100m 4 BFD 58.4  1 Ellie Davies, 2 Etienne Maughan, 3 Jasmine Ferguson, 4 Ruby Green             

Gu15 4x100m 1 BFD 52.33 1 Iona Newbegin, 2 Romina Johnson, 3 Tia Blackman, 4 Olivia Russell    

Bu13 4x100m 2 BFD 55.51 1 Alex Ayale, 2 Dj Abinye, 3 Alex Alston, 4 Udoka Fentelman         

Bu15 4x100m 1 BFD 47.79 1 Rafael Buphong, 2 Kieran Gayle, 3 Ashley Evans, 4 Stephen Simmons    

Gu15 4x300m 5 BFD 3.19.58 1 Darcy Button,  2 Caitlin Webster, 3 Lucy Keith, 4 Holly Hodgskinson    

Bu15 4x300m 1 BFD 2.48.19             


Southern Athetics League Division 1, Basingstoke, Saturday 21 May 2016


A depleted team finished fourth at Basingstoke.  Natasha Peters won athlete of the meeting for her 17:17 5000m. Draft results have been circulated but the names of some of our competitors in some events are clearly wrong, so corrections wanted.

1 Basingstoke & Mid Hants 198.5, 2 Southampton 174, 3,Nene Valley Harriers 189.5, 4 Bedford & County 145,

Men 100m 3 Scott Parsons 12.01, 3 Matt Birchall U20 12.61,200m 2 Scott Parsons 22.96, 4 ??? 26.62, 400m 3 Scott Parsons 51.03, 3 Matt Birchall U20 52.37, 800m 2 Ben Davis,U20 01:59.84, 4 Callum Mullins U20 02:09.52, 1500m 3 Tom Angell,U20 04:24.75, 2 Erwan Vermeulan 04:37.22, 3000m 2 Stephen Headley 09:26.30, 3 Tom Powell 10:07.32, 110mH 4 Andy Cohen Wray 22.03, 400mH 4 Andy Cohen Wray SM 68.55, 3 Tom Powell 67.34, 3000m Steeplechase 1 Jake Baraclough 10:07.74 1 Craig Emerson 10:35.56, High Jump 2 Scott Johnson 1.95, 1 Lee Johnson U20 1.90, Pole Vault 1 Frankie Johnson U17 4.40, 1 Tyler Seager U20 3.80. Long Jump 2 Jean Mojobe U20 6.16, Shot Putt 4 Richard Martin 10.13, 3 Marcio Fernandes 9.71, Discus 4 Marcio Fernandes 24.00, 4 Scott Parsons 19.75, Hammer 1 Richard Martin 53.99, Javelin 1 Robson Angell 48.37, 1 Marcio Fernandes 45.22, 4x400m 4 03:54.21.

Women 100m 4 Mia Chapman U20 13.05, 200m 4 Lauren Russell U20 25.88, 3 Mia Chapman U20 26.77, 400m 1 Lauren Russell U20 58.76, 800m 3 Natasha Peters 2:25.67, 1 Alice Burgin 02:28.60, 1500m 2 Alice Burgin 04:45.87, 2 Amy Chalmers 05:25.65 400mH 2 Diana Chalmers U20 01:15.16, 3 Amy Chalmers U20 01:33.22, 5000m 1 Natasha Peters 17:17.46, 1500m Steeplechase 3 Diana Chalmers U20 05:41.24, High Jump 1 Daniella Hankins 1.60, 1 Eden Frith U20 1.50, Pole Vault 2 Jemma Eastwood W35 3.30, 1 Harriet Pentland 2.45, Triple Jump 4 Jemma Eastwood W35 8.15,4 Eden Frith U20 8.07, Shot Putt 3 Leanne Buxton W35 11.00, 3 Katie Winwood 7.79, Discus 2 Leanne Buxton W35 27.95, 2 Jemma Eastwood W35 20.16, Hammer 2 Katie Winwood 36.41, 3 Jemma Eastwood W35 18.87, Javelin 3 Leanne Buxton W35 30.01, 3 Jemma Eastwood W35 19.36, 4x100 Women's 4x100m 3 54.17, 4x400m 3 04:30.6


Southern Athetics League Division 2 N, Lee Valley, Saturday 21 May 2016


The Bedford and Chiltern combined team were 4th of 5 in the second match.  Results, report awaited.


BMC Gold Standard Wednesday, 18 May 2016, Watford 1500m Michael Harrison 3:56.99

Watford open grade meeting, Wednesday 18 May 2016

400m Rebecca Barnard 63.38, Tony Fitzpatrick M50 73.04, Charlotte Bowning 65.79,

800m Peter Webster M45 2:28.76, Chris Brodie U13 2:31.62 Richard Laursen U17 2:24.52, Keenan Hosking U15 2:28.36, Harrie Brodie U15 2:29.75, Evan Hosking U17 2:11.85, Jamie Webster U15 2:08.16, Callum Mullins U20 2:03.17, Dom Menzies U20 2:09.77, Erwan Webber 2:10.50, Massi Dendani  1:58.58, Jake Barraclough U20  2:02.27, Matt Bray 1:58.45


Great City Games, Manchester, Friday 20 May 2016 - Jodie Leslie 24.43


England Athletics U20 / Senior Combined Events Championships, Bedford Sat 14, Sun 15 May 2016

Kiara Reddingius 3rd 200m 25.25, 800m 2:23.57, 100mH 14.46, HJ 1.63m, LJ 5.30m, SP 12.24m, JT 42.47m, 5360 points

Elena Richardson 12th 200m 27.54, 800m 2:30.85, 100mH 15.87, HJ 1.48m, LJ 4.80m, SP 9.54m, JT 23.30m, 4035 points


Bedfordshire County Champs, Luton, Sunday 15 May 2016 - Full Results


There were many great performances at the county championships. As the fields are mainly made up of club athletes you can check all the performances on Po10 or the county website.

Winners include:

Joel Parkes 100m 11.17, 200m 22.41 PB, Raphael Boujo U15 100m 11.84, Nathan Cox U17 200m 23.41, Ashley Evans U15 200m 25.48, 300m 39.25 PB, Lauren Russell U20 200m 26.20, Scott Parsons 400m 50.32,

800m Will Forster U20 2:08.86, Daniel Smith U15 2:26.31, Kirsty Thompson 80 2:52.48, Francesca Worrall U17 2:26.54, Josh Rogers U17 1500m 4:25.56 PB, Jamie Vinnicombe U13 5:15.30, Lauren Nichols U17 5:07.90, Tia Wilson U15 4:54.7, Sofia Perusko U13 5:15.91,

3000m Stephen Headley 9:27.95, Ollie Davies U17 10:33.96, Kirsty Thompson 11:28.50, Erin McCaffray U17 11:27.66.

Sprint Hurdles Ruby Green U13 12.81, Freddie Bourn U13 16.10 PB, Romina Johnson U15 13.09, Ben Noble U15 12.50 PB, Andy Cohen Wray 22.21, Ryan Kennerley U20 19.23 PB. 400mH Jack Benedickter 60.03

High Jump Scott Johnson 2.00m, Lee Johnson U20 1.95m, Finlay Castledine U17 1.75m, Liam Holland U15 1.53m, Octavia Cahill U20 1.60m, Eden Frith U17 1.55m, Lucy Keith U15 1.39m,

Pole Vault Gavin Fordham 4.11m, Tyler Seager U20 3.71m, Frankie Johnson U17 4.31m, Jemma Eastwood 3.31m

Long Jump Gavin Fordham 5.59m, Jean Mozobo U20 6.60m, Raphael Boujo U15 5.53m, Katie Jeffrey U17 4.27m

Triple Jump Ben Noble U15 11.23 PB. Shot Putt Kieron Gayle U15 11.85 PB, Romina Johnson U13 8.52 PB

Discus Gavin Fordham 32.58m, Kieron Gayle U15 29.57m PB, Oriana Johnson 18.31m. Hammer Tom Litchfield U15 36.97m PB,

Javelin Josh Rogers U15 36.97m PB, Liam Holland U15 37.26m PB, Octavia Cavill U20 26.49m, Katie Jeffrey U17 22.38m PB, Holly Smith U15 27.27m PB, Nathan Litchfield U13 27.76m


Cambridgeshire County Champs, Saturday 14 May 2016


Bedford girls came away with 11 medals, 6 of which were gold: U13 Ellie Davies 100m 3rd, Erin Thompson 70mH 3rd, Caitlin Goudie discus 1st, U15 Iona Newbegin 100m 1st, 200m 1st, Halle Nobles 300m 3rd, Kenyeh Soyei discus 3rd, shot 3rd, Cliona Blackwell Javelin 1st , Hammer 3rd

U13G 100  Ellie Davies 14.27, Millie McFadyen 14.79 , U15G Iona Newbiggin 13.21; U15B Luke Holland 12.73 , U17M Matthew Simpson 11.93,

U13G Final Ellie Davies 14.15, U15G Final Iona Newbiggin 13.00, U15B Final Luke Holland 12.67 , U17M Final Matthew Simpson 11.90

U15G 200 Iona Newbiggin 27.20 , Final 26.95, U15B  Luke Holland 26.03, U17M Lewis Smith 23.54 , U17M  Matthew Simpson 23.72

U15G 300 Halle Nobles 45.62; U17M 400 Lewis Smith 53.01, U15G 800 Lotti Knights 02:32.13 , U15G Darcy Button 02:45.95; U15B 1500 Owen Brownston 04:46.37, U20W Diana Chalmers 05:06.18 ; U20W Amy Chalmers 05:33.59; U13G 70 Hurdles Erin Thompson 13.87; U15G 75 Hurdles Darcy Button 15.54

 U15G Hammer Cliona Blackwell 25.37, U13G Long Jump Erin Thompson 3.24,  Ellie Davies 3.16; U13G Discus Caitlin Goudie 18.73; U15G Discus Kenyeh Soyei 18.82, Lucy Dixon 13.98; U13G Shot Millie McFadyen 6.11 , Caitlin Goudie 5.95; U15G Shot Kenyeh Soyei 8.41, U15G Shot Cliona Blackwell 7.99, U15G Darcy Button 5.86; U13G High Jump Caitlin Goudie 1.05; U15G High Jump Kenyeh Soyei 1.25; U15G Javelin Cliona Blackwell 25.23, Lucy Dixon 18.19; U20W Javelin Caitlin Blackwell 19.42; U15G Long Jump Lotti Knights 4.26, Halle Nobles 4.05; U20W Shot Caitlin Blackwell 6.41; U13G Javelin Erin Thompson 14.94

Millie McFadyen 10.14


BMC Grand Prix, Manchester, Saturday 14 May 2016 1500m Ben Davies 4:00.78, Stan Willis 4:00.69, Rebecca Murray 4:31.50. 5000m Jack Douglas 14:48.74 PB, John Eves 14:44.64


British Masters Road Relays, Sutton Park, Saturday 14 May 2016


Despite hopes of running teams in the M45, M55 and M65 categories late injuries meant we only had one M55 team who finished 26th. (1:00:52) over the 3 mile leg, Chris Andrews ran 22:29 (39), Jim McMahon stormed through the field in 16:53 the second fastest leg of the day (22) & Rob Lands ran 21:29.


Eastern Young Athletes, St Albans, Sunday 8 May 2016


Full Results Another successful day for our junior athletes on the first hot weekend of the season.

Overall results were: Bedford 723.5, Havering 685, Norwich 661.5, St Albans 466, Watford 424, Luton 279, Hertford 139. The competing girls achieved 52 PBs and 7 SBs

A String winners U13 Girls Sofia Perusko 1500m 5.14.6, U15 Girls Cliona Blackwell Hammer 25.53 PB, Kenyeh Soyei Shot 8.61 PB, Tia Wilson 800m 2.26.5 PB

B String winners U13 girls Etienne Maughan 100m 13.2 PB, Ruby Abbott 1500m 5.25.9, U15 Girls Tia Blackman 100m 12.9, 200m 27.1 PB, Rose Abbott 1500m 5.11.5, U17 women Ashleigh Hyde 800m 2.39.5, Katie Jeffery Javelin 16.67

Boys:  In the 100m Raphael Boujo U15 won in 11.6 PB, Alex Ayaye U13 won in 13.2 PB. In the 200m Lewis Smith U17 won in 23.7, Raphael Boujo U15 won in 24.0 PB, Alex Ayaye U13 won in 27.8 PB.  In the 800m Jamie Webster U15 won in 2:15.3. Hurdles Stephen Simmons U15 won in 12.5. The U15’s won the 4x100m 49.5, the U13’s won 56.7.  High Jump Frankie Johnson U17 won 1.70m and won the pole vault 4.40m. Long Jump Raphael Boujo U15 won 5.55m. Shot putt Tom Litchfield U15 won with 11.55m, Alex Ayele U13 won with 7.78m, Javelin Frankie Johnson U17 won with 41.58m PB.


 British Athletes League, Division 2, Cardiff, Saturday 7 May 2016


Our senior men opened their campaign in Division two with sixth place.  Local teams Cardiff and Swansea were well ahead on points. Kingston & Crawley fairly strong in third and fourth.  Kent 1 points in front of us and Bristol a few points behind.  We will need strong performances in the remaining fixtures to maintain our position in the division.  Josh Cox ran a windy PB of 10.34 to win the 100m and followed it up with a legal PB in winning the 200m in 21.20. Joel Parkes also ran a PB of 22.41 in the 200m. Jack Benedickter ran a PB in the 400H of 58.37. There were PB’s for Jake Barraclough and Craig Emmerson in the Steeplechase.


 1 Cardiff AC  376.0 , 2 Swansea H  332.0,  3 Kingston PH  298.0,   4  Crawley AC  282.0,  5 Kent AC  229.0,  6 Bedford & C  228.0 , 7 Bristol & W  222.0 ,  8 Notts Ac  214.0  

Hammer 5 DAVIS Adam  31.19  5 CARPENTER Pete  19.85 ; Pole Vault 5 JOHNSON Frankie U17 4.00  2 FORDHAM Gavin  3.80; Long Jump 6 MOZOBO Jean U20 6.68 +1.8 8 FORDHAM Gavin  5.84 +2.0; High Jump 2 JOHNSON Scott  2.002 JOHNSON Lee U20 1.80; Discus 6 DAVIS Adam  36.42  4 FORDHAM Gavin  32.90; 400mH 8 BENEDICKTER Peter  60.53  3 BENEDICKTER Jack  58.37;

Triple Jump 7 JOHNSON Scott  12.46 +3.3 7 JOHNSON Lee U20 11.07 +1.2; 800m 8 HARRISON Michael  01:57.86  8 STRANGE Joe  02:01.53; 100m 1 COX Josh  10.34 +2.7 6 PARKES Joel  11.11 +1.0; 3000m SC 6 BARRACLOUGH Jake  10:12.70 3 EMMERSON Craig 10:30.23;

110mH 7 FORDHAM Gavin  19.14 +2.5 4 JOHNSON Scott  21.84 +3.0; 400m 6 BIRCHALL Matt U20 51.53  8 STRANGE Joe  53.58;  

Shot Putt 7 DAVIS Adam  11.87  7 FERNANDES Marcio  10.99; Javelin 6 FERNANDES Marcio  40.21  3 FORDHAM Gavin  38.68;

1500m 6 GOODWIN Jack  03:55.37  3 EVES John  03:56.93, 200m  1 COX Josh  21.20 +1.6 5 PARKES Joel  22.41 +1.4;

3000m 5 JANES Matt  08:50.65; 4 4x100m  43.84; 7 4x400m  03:39.38  


BMC Classic, Corby Saturday 7 May 2016 800m Tabatha Walford U17 2:17.37, Andrew Worrall U15 2:25.88, Sophie Worrall U13 2:46.08. 1500m Francesca Worrall U17 4:49.45, 3000m Andrew Headley 9:23.56  


Eastern Masters AC Track & Field Lge Match 1 Sandy, Wednesday 4 May 2016


Provisional results are now on the EMAC website and show that the Men’s team won with 118 points from Fairlands Valley with Milton Keynes and Bedford Harriers equal third. There was a strong team performance covering all the events.


EMGP - Silverstone 10k 4 May 2016 1st Alice Burgin 36:54, Paul Wilkerson M60 40:26

Watford open meeting 4 May 2016

1500m Holly Hodgkinson U15 5:09.71, Harry Brodie U15 5:03.28, Isaac Lunn U15 5:04.13, Natasha Peters 4:33.26, Jamie Viney U17 4:21.05, Evan Hosking U17 4:22.27, Dom Menzies U20 4:17.16, Erwan Weber 4:21.70, Ben Davies 3:56.00

3000m Jack Goodwin 8:13.02, Matt Bray 8:48.78

BMC Stretford 3 May 2016 - Stanley Willis 3:59.40


British Universities (BUCS) Championships, Bedford 29 April - 2 May 2016


We have many students competing this weekend results can be found on Po10.

Rebecca Murray won the 10000m in 35:04.30.  Jack Swain was fourth in the Javelin 58.34 (Q), 62.27 (F). In the 100m Joel Parkes ran 10.99 (H), 10.94 (SF), 200m 22.77 (H) 22.50 (SF) 23.03 (F), 1500m Michael Harrison 4:03.14 (H) 3.55.04 (SF), Andrew Headley 4:27.53. 5000m Alex Bellew 16:07.09, 3000SC Jack Douglas 9:33.23 (H) 9:32.70, High Jump Daniella Hankins 1.61m (Q & F), Elana Richardson 1.48m shot 10.29m, Pole Vault Harriet Pentland 2.50m, Javelin Emily Cartledge 29.97m Shot 8.93m, Tobyn Eagles shot 7.73m.


National Youth Development League Upper Division, Oxford, Sunday 1 May 2016


Seven teams competed in the first match at Horspath and Bedford came away winners on 738 points ahead of composite teams South Bucks 656 and Team Oxford 540.

Our winners included Bradley Stone 200m 22.9, Lauren Russell 400m 60.3, Will Mullins 800m 2:07.8 (just ahead of Callum 2:07.9), Dom Menzies 3000m 9:28.7,  Richard Laursen 1500mSC 6:44.2, 4x100 U20W 51.9, Lee Johnson HJ 1.91m, Octavia Cavill HJ 1.65m, Tyler Seager PV 3.70m, Frankie Johnson PV 4.10m, Holly Brown PV 3.30m, Jean Mozobo LJ 6.69m (PB), Sean Lyddall LJ 6.04m, Ben Clements SP 11.71m PB, Joe Rogers HT 51.53m PB Full results